Деякі зорі-господарі поглинають свої планети – дослідження
JimVallee/Getty Images
Не всі планетарні системи такі ж стабільні, як Сонячна. Вчені проаналізували «зірок-близнюків» і побачили, що багато з них поглинули планети.
Свої висновки вони опублікували у науковому журналі Nature, повідомляє Reuters.
Астрономи вивчили 91 пару зірок з однаковими розмірами та хімічним складом, які сформувалися в одній міжзоряній хмарі газу і пилу. Їх ще називають «близнюками». Хоча такі зірки рухаються в одному напрямку, гравітаційно вони не пов’язані одна з одною.
Вчені виявили ознаки того, що частина цих зірок поглинула певну планету. На це вказують зміни у хімічному складі – додаються елементи, з яких складалася «жертва».
Під час дослідження науковці шукали зірки, які відрізнялися від своїх близнюків більшою кількістю заліза, нікелю або титану. Саме ці елементи вказують на залишки кам’янистої планети.
Виявилося, що у семи пар одна зірка мала ознаки поглинання.
Можливими причинами того, що зоря-господар «з’їдає» планету, може бути дві:
- порушення орбіти – більша планета «зіштовхує» меншу;
- інша зоря, яка проходить надто близько і дестабілізує планетну систему.
«Це дозволяє поглянути на перспективу нашого щасливого становища у Всесвіті. Стабільність такої планетарної системи, як Сонячна система, не є даністю», – сказав співавтор дослідження Юань-Сен Тінг.
Однак вчені додають: є невелика ймовірність того, що це були лише будівельні блоки планет, які вони спожили в період формування системи.
«Ми знаємо, що всі зірки, подібні до Сонця, з часом стануть гігантськими. Оболонка Сонця буде розширюватися і врешті-решт поглине Землю», – зауважив Тінг.
Однак всі зірки в цьому дослідженні були в розквіті свого життя, а не наближалися до його кінця. Це свідчить про те, що нестабільність планетних систем може бути більш поширеним явищем, ніж вважалося раніше.
Нагадаємо, астрономи виявили віддалену планету, на поверхні якої, ймовірно, є «киплячий океан».