Зеленський в інтерв’ю Фрідману, фото ОП
Президент Володимир Зеленський наголошує, що Україні для припинення війни потрібні надійні гарантії безпеки не лише «на папері», оскільки свого часу гарантам Будапештського мемоандуму було «похеру» на Україну.
Джерело: Зеленський в інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману
Пряма мова: «В Будапештському меморандумі були гарантії безпеки для України. Спочатку три найголовніші гарантери безпеки для України, три стратегічні друзі і партнери України – США, Росія, Британія. Франція і Китай доєдналися. Було 5 держав… Це зараз ми розуміємо, що це ніякі не гарантії безпеки. Було написано «запевнення»… Це ж найбільші держави, це ядерна п’ятірка. Зараз треба було б знайти всіх цих людей, хто все це придумав, і просто посадити їх в тюрму…
Реклама:
Після того, як була окупована частина Донбасу і Криму, Україна відправила три рази впродовж кількох років листи всім гарантерам безпеки, всім членам Будапештського меморандуму. Що написано в меморандумі? Консультації, Україна проводить консультації, якщо порушено її територіальну цілісність. І всі повинні бути на консультаціях, всі повинні приїхати, повинні зустрітися терміново – Америка, Британія, Росія, Франція, Китай.
Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Та похеру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було похеру, так і всім іншим гарантерам було похеру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки».
Деталі: Зеленський зазначив, що говорив із обраним президентом США Дональдом Трампом про Будапештський меморандум, і «ми ще не закінчили цю розмову, ми її продовжимо».
Президент також розповів, що в лютому 2022 року, коли вже почалася повномасштабна війна, також були відправлені листи на консультації, і на них «ніхто не відповів».
«Питання просте – можна цьому довіряти? Ні. Яка б країна з цих 5 не сиділа за столом перемовин, просто папірцю, що «повірте, ми вас врятуємо», – сказав Зеленський.
Він також назвав історію з гарантіями безпеки для України «потягом з макулатурою», другим вагоном якого були Мінські домовленості.
«Тут уже США не було. Тоді був Обама, йому було просто нецікаво, що з Україною і де вона знаходиться», – додав президент.
Він також звинуватив ексканцлера Німеччини Ангелу Меркель в тому, що вона «змусила всіх не дати Україні запрошення в НАТО» на саміті в Бухаресті 2008 року, коли навіть президент США, республіканець Джордж Буш, підтримував таке рішення.