
«Туман у голові» – стан, коли в людини погіршується пам’ять та розфокусовується увага
AndrewLozovyi/Depositphotos
Відчуваєте, що ваша пам’ять погіршилася, а увага – розфокусована? Зникла ясність мислення, а в голові наче туман? Причин такого стану може бути багато. І одна з них – COVID-19.
Такого висновку дійшли автори кількох досліджень, пише National Geographic.
«Туман у мозку» – умовний термін. Він описує стан, коли в людини розфокусовується увага та з’являються проблеми з пам’яттю. Через це можуть погіршуватись когнітивні навички та стає значно складніше виконувати різні завдання – як на роботі, так і вдома.
«За однією з основних гіпотез, причиною «туману в голові» може бути нейрозапалення«, – зауважила Жаклін Беккер, нейропсихологиня зі Школи медицини Ікан Маунт-Сінай у Нью-Йорку.
Згідно з дослідженнями, коронавірус спричиняє надактивну або неправильно спрямовану реакцію імунної системи. Через це вона може посилено працювати навіть після того, як організм пережив найскладніший етап захворювання, і фактично атакувати здорові тканини, включно з клітинами мозку.
Також є припущення, що запалення може спричинити зменшення розміру сірої та білої речовин мозку, що призводить до когнітивного дефіциту.
Ще одне дослідження, яке підтверджує цю теорію, проводила команда дослідників з Ірландії. Вони сканували мозок пацієнтів, які впродовж тривалого часу хворіли COVID-19 і мали скарги на «мозковий туман».
Вони виявили, що в цих пацієнтів гематоенцефалічні бар’єри (мембрани, які захищають мозок від токсинів, вірусів та інших шкідливих молекул) – негерметичні.
Науковці припускають, що через це шкідливі речовини потрапляють у мозок і спричиняють нейрозапалення.
Щоправда, для того, аби повністю впевнитися у цьому причинно-наслідковому зв’язку, потрібно провести додаткові дослідження.
Друга ймовірна причина – гормональні зміни. Вважається, що у пацієнток, які перебувають у менопаузі, зниження рівня естрогену спричиняє також зменшення розміру деяких ділянок мозку. Від цього може виникати відчуття «туману в голові».
Згідно з дослідженням 2020 року, приблизно дві третини жінок, які переживають менопаузу, повідомляють про когнітивні труднощі. Однак з часом симптоми можуть поступово пом’якшуватись.
Дослідники шукають ліки для полегшення стану. Зокрема, клінічний директор Національного інституту неврологічних розладів та інсульту Авіндра Натх і його команда вивчають вплив препаратів, які використовують для лікування імунологічних розладів, наприклад, вовчака.
Теорія полягає в тому, що препарат може пригнічувати надмірну запальну реакцію імунної системи, що, у свою чергу, не дасть організму пошкодити здорові клітини у мозку.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що за два роки пандемія COVID-19 зупинила стабільне збільшення тривалості життя людей по всьому світові. До того прогрес спостерігали протягом десятиліття.