Table of Contents
У жовтні кількість культурних подій збільшується, ніби гриби після дощу. Тож УП.Культура зібрала найкращі з них й тепер пропонує їх вам.
Наш прогноз на місяць такий: запасіться дощовиком і парасолькою, виділить декілька днів на культурний відпочинок і обов’язково купіть квитки для поїздки до Києва та Львова. Адже між двома культурними столицями цього місяця справжнє протистояння найдостойніших. У підбірці – відновлена версія «Кольору граната» до 100-річчя Сергія Параджанова, горор-вистава за повістю Оксани Забужко, перша виставка відомого американського дизайнера, 14-й міжнародний органний фестиваль та багато іншого.
Для вас своїми рекомендаціями поділилися наші авторки: театральна оглядачка Мар’яна Семенишин, музична оглядачка Наталка Писанка, артоглядачка Ольга Дуденко, журналістки Марія Кабацій й Анастасія Большакова та редакторка Тетяна Пушнова.
Час брати свої блокнотики і календарики й занотовувати усе з нашого списку!
Театр
«Калинова сопілка«
Де і коли: Київ, Культурний кластер «Краків», 5 жовтня
Харківський театр ляльок вирушає до Києва й покаже там свою прем’єрну горор-виставу за мотивами повісті Оксани Забужко. За постановку взялася головна режисерка Харківського театру ляльок Оксана Дмітрієва, а до створення проєкту долучилися акторки театру, зокрема Лілія Осєйчук.
Ця вистава – не лише нагода відкрити для себе містичну «історію дорослішання двох сестер як жіночу версію легенди про Каїна та Авеля», а й можливість підтримати театр, який відновив роботу ще у 2022 році й продовжує працювати для харків’ян попри безпекову ситуацію.
Харківський театр ляльок Афанасьєва
«HA*L*T«
Де і коли: Київ, Театр драми і комедії на лівому березі, 19-20 жовтня
Головна режисерка театру Тамара Трунова задумала поставити «Гамлета» ще напередодні повномасштабного вторгнення, проте вистава побачила світ у Німеччині в 2023 році, з успіхом відвідала європейські фестивалі і лише зараз повертається на лівий берег.
«HA*L*T» – «вистава про виставу, яка не відбулась», про те, що якась частина нас так і залишиться назавжди вирізаною з життя.
Як бонус пропонуємо ще одну прем’єру Театру на лівому березі – «Копи проти равликів» режисера Роба Фельдмана. Але перед походом в театр автори наполегливо радять прочитати анотацію до вистави.
Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
Виставки
Beautiful Numbers
Де і коли: Львів, Module of Temporality, з 5 жовтня
До України вперше завітає нью-йоркський дизайнер Стефан Загмайстер зі своєю персональною виставкою. Його роботи представлені в провідних артінституціях світу, серед яких MoMA у Нью-Йорку, музеї мистецтв Філадельфії, Чикаго та Відня.
У проєкті Beautiful Numbers він досліджує тему людського прогресу, тож в експозиції поєднує дизайн та дані, зокрема від ООН, Світового банку та інших глобальних і національних баз даних, перетворюючи цифри у візуальне мистецтво.
Як розповідають організатори, Загмайстер відвідає Львів особисто і виступить на конференції «Дизаріум», а роботи митця створені спеціально для виставки в Україні.
Стефан Загмайстер — нью-йоркський дизайнер австрійського походження.
don’t Take Fake
Future Generation Art Prize
Де і коли: Київ, Pinchuk Art Centre, з 4 жовтня 2024 по 19 січня 2025 року
У PinchukArtCentre представлять роботи 21 художника й художниці з Європи, Азії, Африки та Південної Америки, що стали номінантами міжнародної премії з підтримки молодих митців. Їх обрали серед 12 тисяч заявок зі 181 країни світу.
А вже наприкінці жовтня журі обере переможців головної та спеціальної премії. Головний переможець отримує 100 тисяч доларів, а спеціальні відзнаки у розмірі 20 тисяч доларів вручать 5 учасникам.
«Структури взаємности«
Де і коли: Львів, Jam Factory Art Center, з 19 жовтня
Ця колективна виставка присвячена взаємодії всередині різних суспільних груп у часи великих травм і потрясінь. За основу концепції куратори обрали стабільність різних архітектурних форм, які тримаються без додаткових опор.
Виставка пропонує разом зануритися і прожити різні досвіди людей через два простори: підвальний поверх з «Простором Минулого» і головний виставковий зал як «Простір Теперішнього».
Архітектор і художник Олександр Бурлака спеціально для «Структури взаємности» створив конструкцію, в якій упродовж виставки відбудеться низка взаємодій і розмов. Тому до створення нових сенсів війни організатори запрошують усіх своїх відвідувачів.
Музика і концерти
«Король Артур: у пошуках героя«
Де і коли: Київ, Національна філармонія України, 12 та 13 жовтня
Команда колективу Open Opera, що раніше створила проєкти Musica Sacra Ukraina, опери й концерти барокової музики, тепер береться за музичний театр. Цього разу вони створюють нову постановку на основі semi-опери XVII сторіччя Генрі Перселла та Джона Драйдена.
Режисеркою постановки легенди про англійського короля стала Олена Савчук, а драматург Андрій Бондаренко створив адаптовану версію драматичного тексту лібрето.
Національна філармонія України
XIV Львівський міжнародний органний фестиваль
Де і коли: Львів, Органний зал, з 3 жовтня по 3 листопада
На відвідувачів чекає 14 концертів, виступи світових зірок з Франції, Німеччини, Польщі, Литви, а також провідних українських органістів. А також команда Органного залу обіцяє своїм відвідувачам неочікувані комадорації між музикантами.
На сцені виступлять зірки органної музики – Ярослав Врублевський (Польща), Міхал Шостак (Польща), Юрате Ландсберґіте (Литва), Міхаель Феттер (Німеччина), а також Ірина Харечко (Київ), Світлана Позднишева (Львів), Надія Величко (Львів), Олена Мацелюх (Львів).
А 3 листопада, у річницю відкриття Львівського органного залу відбудеться урочистий концерт-закриття фестивалю.
Вже 14 рік поспіль у Львівському Органному залі відбувається міжнродний фестиваль.
Львівський органний зал
Кіно і фестивалі
«Колір граната»
В кіно з 9 жовтня
До 100-річчя з дня народження режисера Сергія Параджанова в Україні покажуть відреставровану версію стрічки українського режисера. Це вже вдруге в історії ЮНЕСКО проголошує рік імені Параджанова, річницю народження якого відзначили 9 січня.
Над реставрацією режисерської версії стрічки працював фонд Мартіна Скорсезе спільно з Cineteca di Bologna. За цю роботу Скорсезе здобув премію Інституту Параджанова-Вартанова 2014 року.
«Колір граната» — це поетична кінопритча про вірменського поета Саят-Нова, знята у 1968 році на кіностудії «Вірменфільм». Через алегоричні образи Параджанов показав дитинство, юність, зрілість, старість і смерть поета.
Фільм можна буде побачити в чотирьох українських містах:
- в Києві 9 жовтня в «Будинку кіно»;
- в Одесі 7 жовтня в ТРЦ «Гагарін плаза»;
- в Дніпрі 8 жовтня в ТРЦ «Дафі»;
- в Житомирі 9 жовтня в ТРК «Глобал UA».
«БожеВільні»
В кіно з 31 жовтня
Фільм «БожеВільні» розповідає про волелюбного меломана Андрія Довженка, який потрапляє до закритого закладу – спеціалізованої психіатричної лікарні, де стикається з усією жорстокістю каральної психіатрії СРСР. Знайомлячись з «пацієнтами» закладу, Андрій починає осягати, що саме стоїть за його бунтом проти радянської системи.
Головного героя на екрані втілив актор Театру на Подолі, нині військовослужбовець Костянтин Темляк. Інші ролі зіграли: Наталія Бабенко, Ірма Вітовська, Дмитро Олійник, Андрій Мостренко, Остап Ступка та інші.
P. S. Цьогоріч досить неочікувано повернувся мистецький фестиваль GOGOLFEST, який відбудеться з 18 по 20 жовтня. Він продовжив мандрувати Україною і цього разу прямує до Запоріжжя. А головною темою обрав свято Покрови.
Втім, наша редакція радить звернути увагу на безпекову ситуацію в місті, оскільки від початку осені росіяни посилили авіаційні обстріли КАБами.